x
Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła Złoczew
MAPA
Złoczew

Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła

Dzieła z drewna

Dzieła z drewna

Testament z krzyża

We wnętrzu kościoła, na ścianie prezbiterium umieszczono zabytkową grupę rzeźbiarską. Datowana na XVIII wiek, ukazuje wzruszającą scenę opłakiwania Ukrzyżowanego. Zazwyczaj tego typu przedstawienia umieszczano na tzw. belce tęczowej, eksponowanej pomiędzy nawą a prezbiterium. Tymczasem w Złoczewie obiekt przekroczył ową granicę, przechodząc do przestrzeni nawy, gdzie gromadzą się wierni.

Testament z krzyża
1
Opaska na biodrach i korona cierniowa są złocone
2
Św. Jan Apostoł i Ewangelista
3
Maryja oraz św. Jan
Testament z krzyża
1
Opaska na biodrach i korona cierniowa są złocone
2
Św. Jan Apostoł i Ewangelista
3
Maryja oraz św. Jan
  1. Opaska na biodrach i korona cierniowa są złocone; ponad głową Ukrzyżowanego znajduje się napis „INRI”: Jezus Nazarejczyk, Król Żydowski.
  2. Św. Jan Apostoł i Ewangelista (jedyny z grona uczniów, który trwał pod krzyżem).
  3. Rokokowe konsole, czyli ozdobne wsporniki służące do umie- szczania na tle ściany rzeźb. Przedstawione tu postacie, Ma- ryja oraz św. Jan, to symboliczni spadkobiercy Jezusa. Zanim wyzionął ducha, z wysokości krzyża wygłosił swój testament: „Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucz- nia: «Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J, 19,26-28).

Straż(nik) pożarny

W głównej kwaterze bocznego ołtarza umieszczono figurę św. Floriana, rzymskiego oficera w posrebrzanej zbroi, trzymającego swe atrybuty – chorągiew i naczynie z wodą. Odkąd w XVI wieku w Krakowie z pożaru ocalał kościół, w którym znajdowały się jego relikwie, św. Florian stał się polskim orędownikiem podczas wszelkich klęsk żywiołowych, zwłaszcza pożogi. Wspomaga też wszystkich tych, których zawód powiązany jest z ogniem: strażaków, hutników, kominiarzy. Opiece tego patrona powierza się szczególnie drewniane przybytki, stąd w wielu kościołach „łatwopalnych” można znaleźć jego podobiznę (zobacz polichromię sklepienia w Węglewicach).

  1. Oko Opatrzności (symbol Trójcy Świętej) w otoczeniu aniołów.
  2. Św. Izydor Oracz, na pierwszym planie figurka przedstawiająca anioła, który orze parą wołów.
  3. Św. Florian, patron strażaków, w lewej ręce dzierży chorągiew, a w prawej – skopek (drewniane wiadro), z którego na makietę kościoła leje się woda. Legenda głosi, że św. Florian w cudowny sposób ocalił płonącą wieś, polewając ją zaledwie… jednym wiadrem wody.
Straż(nik) pożarny
1
Oko Opatrzności
2
Św. Izydor Oracz
3
Św. Florian
Straż(nik) pożarny
1
Oko Opatrzności
2
Św. Izydor Oracz
3
Św. Florian

Adres

ul. Kościelna 16, 98-270 Złoczew
tel.: 43 820 22 10

Odpusty

30 listopada (św. Andrzeja Apostoła)
16 lipca (Matki Boskiej Szkaplerznej)

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego