Dzieła z drewna
Ikona apostolska
W ołtarzu głównym, którego klasyczna forma nawiązuje do stylu antycznej Grecji, uwagę przykuwa malowany wizerunek patronów – apostołów św. Filipa i św. Jakuba.
Obraz namalowano na podobieństwo ikony (czyli „świętego obrazu”): postaci ukazane są na złotym tle symbolizującym wieczność, w dłoniach trzymają swe atrybuty (Filip palmę męczeństwa, a Jakub Młodszy krzyż). Tym, co odróżnia obraz od tradycyjnej ikony, jest modelunek światłocieniowy: dzięki niemu postaci stały się realistyczne, przestrzenne, niemal „cielesne”.
- Świętych apostołów Filipa i Jakuba Młodszego zaczęto ukazywać razem od momentu, gdy w VI w. do Rzymu sprowadzono ich relikwie (doczesne szczątki). Kościół katolicki w Polsce obu wspomina także tego samego dnia, czyli 6 maja.
- Św. Filip był jednym z 12 apostołów Chrystusa. Pochodził z Betsaidy i był najpierw uczniem św. Jana Chrzciciela. Zginął śmiercią męczeńską, najprawdopodobniej przez ukrzyżowanie. Jest patronem kapeluszników, pilśniarzy oraz cukierników.
- Św. Jakub Mniejszy (dla odróżnienia od apostoła Jakuba Większego) również należał do grona najbliższych uczniów Chrystusa. Był synem Alfeusza i bratem apostoła Judy Tadeusza, a zarazem krewnym Jezusa; pochodził z Nazaretu. Swe ziemskie życie zakończył jako męczennik, strącony z dachu świątyni. Dlatego też jest opiekunem dekarzy.
Galeria Świętych
We wnętrzu kościoła na chórze muzycznym dawniej znajdowały się rzeźby świętych. Były to gotyckie figury z XV w., znacznie starsze od obecnego kościoła. Przypuszczalnie pochodziły ze skrzydeł ołtarza szafiastego zwanego tryptykiem. Zidentyfikowano postacie św. Weroniki, św. Zofii, św. Piotra, św. Bartłomieja, św. Jana Ewangelisty oraz św. Jakuba Starszego, jak również św. Małgorzaty i św. Doroty. Obecnie te XV-wieczne arcydzieła przeniesione zostały do Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu.
- św. Małgorzata
- św. Dorota
- św. Zofia
- św. Weronika
- św. Jan
Stożkowa wieża
Drewniany kościół pw. św. Filipa i św. Jakuba w Kozie Wielkiej wzniesiony został na przełomie XVII/XVIII wieku. Korpus zbudowany został w konstrukcji zrębowej (bele drewniane układane i łączone zamkiem w narożach). Od strony zachodniej dostawiono wieżę w konstrukcji ryglowo-słupowej. Jest ona wyjątkowa w swojej formie, gdyż ma znacznie pochyłe ściany. Dzięki takiej konstrukcji przypomina swoim kształtem stożek, zwężający się ku górze. Kształt stożka podkreślony został również blaszanym dachem, lekko rozszerzającym się w dolnej części. Pozostałe dachy kościoła pokryte zostały gontem, zaś ściany oszalowano deskowaniem.
Odpusty
6 maja