x
MAPA
Górzno

Kościół pw. św. Mateusza Apostoła

Dzieła z drewna

Dzieła z drewna

Górzno niczym Zakopane

Wchodząc do środka, bez wątpienia można się poczuć jak na Podhalu. Wrażenie to powoduje niezwykła „zakopiańska” dekoracja ścian oraz płaskich, drewnianych stropów. W latach 30. XX w. wnętrze obito sosnowymi deskami, które ozdobiono na modłę iście góralską.

Klimat ten dodatkowo podkreślono w 2008 r., kiedy w nawie pojawiły się nowe ławki, inspirowane również sztuką ludową spod Giewontu. Pomysłodawcami byli parafianie, którzy wybrali się na pielgrzymkę do Matki Bożej Jasnogórskiej na Bachledówce koło Zakopanego.

Hojny fundator tej niezwykłej „boazerii”, Kazimierz Lipski, chciał w ten sposób uczcić małżeństwo swojej córki Anny z raszewskim hrabią, Władysławem Czarneckim. Jak głosi miejscowa legenda, wykonawcami tego zlecenia byli właśnie górale z Podhala.

Cudowna Pocieszycielka z Górzna

W barokowym ołtarzu głównym, datowanym na 2. poł. XVIII w., centralne miejsce zajmuje wizerunek Matki Bożej Pocieszenia. Ten cudowny obraz namalowano w połowie XVIII w., wzorując się na popularnym przedstawieniu Matki Bożej Śnieżnej

XV-wieczna tradycja głosi, że po raz pierwszy Matka Boża Pocieszenia objawiła się św. Monice, której właśnie umarł mąż, Patrycjusz. Madonna, ubrana w czarny strój, obiecała wówczas pociechę wszystkim tym, którzy będą ku Jej czci przewiązywać się skórzanym pasem (podobnym do tego, jakim sama była przewiązana).

Pocieszycielkę z Górzna otaczają pełnoplastyczne rzeźby czterech świętych, wykonane stulecie wcześniej. Wydaje się, że realistycznie ukazane postaci są świtą Bogarodzicy, Jej strażnikami i towarzyszami ze wspólnego ołtarza.

  • Na lewo od Matki Bożej Pocieszenia znajdują się św. Jan Nepomucen (trzymający krzyż) oraz św. Piotr (z kluczami i księgą).
  • Na prawo – św. Paweł (dzierżący miecz i księgę) oraz św. Wawrzyniec (ze swym atrybutem, czyli rusztem).
  • W zwieńczeniu jeszcze jeden święty kompan: patron kościoła, apostoł Mateusz.

Chrzest w obecności anioła

Nieopodal lewego ołtarza bocznego, pod zabytkową amboną, znajduje się XVIII-wieczna chrzcielnica. Trudno ją przeoczyć, gdyż przyciąga wzrok wyjątkowym kształtem pełnoplastycznej figury anioła trzymającego misę chrzcielną.

Twórca po realistycznym opracowaniu całej rzeźby pozłocił przede wszystkim naczynie na wodę święconą. W ten sposób dał do zrozumienia, na czym należy się skupić podczas obrzędu chrztu świętego.

  • Perfekcyjnie dopracowane szczegóły: pióra skrzydeł, wiązania sandałów, drapowana tkanina szaty świadczą o dużym kunszcie rzeźbiarza i harmonijnym wyczuciu proporcji.
  • Misa chrzcielna przypomina „róg obfitości”, z którego wylewają się kwiaty – zapewne symbol Wody Żywej, czyli uświęcającej do życia nowo ochrzczonych.

Adres

Górzno 1, 63-410 Ostrów Wielkopolski
tel.:

Odpusty

21 września

Zobacz również

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego