x
powrót

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Uszycach

PRACE KONSERWATORSKIE SUFITU NAWY ORAZ SKLEPIENIA PREZBITERIUM W KOŚCIELE PW. WNIEBOWZIĘCIA NMP W USZYCACH

Sufit w nawie kościoła pw. Wniebowstąpienia NMP w Uszycach powstał z kratownicy dołożonej do desek sufitu i frezowanych listew wewnątrz każdej kwatery. W kasetonach namalowano naprzemiennie rozety z motywem krzyża i główki aniołków. Kolorystyka utrzymana jest w tonacji ugrowo-żółtej na białym tle z akcentami chłodnej szarości.

Kolebkowe sklepienie prezbiterium zbudowane z desek pokryte jest również malowidłami w kolorystyce analogicznej do kolorystyki nawy, wzbogaconej o elementy różowe i błękitne. Sklepienie zostało podzielone na kwatery malowanymi gurtami z wiciami roślinnymi. W centralnej części widnieje napis IHS w glorii i w wieńcu z kwiatów.

Ogólny stan zachowania sufitu i sklepienia był zły. Drewno zostało osłabione przez działalność drewnojadów, widoczne były ślady żerowania kołatka. W niektórych miejscach drewno było w całości zdegradowane.

Głównym celem konserwacji było powstrzymanie dalszej destrukcji i wydobycie walorów artystycznych malowideł.

Przystąpienie do prac poprzedzono wykonaniem dokumentacji fotograficznej. Powierzchnię sufitów oczyszczono z kurzu i zabrudzeń powierzchniowych. Po oczyszczeniu przystąpiono do wstępnej dezynsekcji obiektu przy użyciu środka owadobójczego, poprzez opryski i pędzlowanie. Zabrudzenia w oparciu o wyniki prób, usunięto przy użyciu środków chemicznych. Silnie zniszczone partie drewna nasycono roztworem żywicy akrylowej. Naprawiono uszkodzone listwy zasłaniające odstępy między deskami. Następnie przeprowadzono konsolidację łuszczącej się warstwy malarskiej. Pęknięcia i duże ubytki drewna uzupełniono przy użyciu żywicy epoksydowej. Powierzchnię drewna i niektóre ubytki warstwy malarskiej wyrównano kitem akrylowym. Ubytki warstwy malarskiej wypunktowano naśladowczo farbami akrylowymi.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego